Teknoloji

Web Tasarımı

Web tasarımına yeni başlayanlar için, tasarımda kullanacağınız bazı konular hakkında bilgilere değineceğiz. Öncelikle nasıl bir web sitesi tasarlamak istediğinizi kararlaştırıp daha sonra bunun için hangi yazılım dillerini, programlarını kullanacağınıza karar verirsiniz. Bu yazı serisi ile dinamik bir web sitesi yapmak isteyenler amacına ulaşabilir.

Dinamik bir web sitesi nedir?  Web sitenizin daha güvenli olması, Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları tarafından desteklenmesi ve en önemlisi veri tabanı ile çalışmasını istiyorsanız dinamik web tasarımına ihtiyacınız vardır. Bu durumda veri tabanı veriyi sakladığından sitenin daha hızlı olmasını sağlar. Ayrıca yönetim paneli gibi, adminin istediği güncellemeyi kodlama yapmadan yapabilmesi de yine sitenin dinamik olması ile ilgisi vardır.

Web sitesi arka planında .NET, ASP, PHP, JAVASCRİPT vb. gibi web programlama dilleri kullanılarak hazırlanır. Web sitesi ara yüzünü kodlarken programlama dilinin yanı sıra biçimlendirme ve tasarım için de çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Bu sayede kullanıcıya daha zengin ve kullanışlı bir ortam sağlanır. Web sitesine daha sonradan eklenecek olan çeşitli verilerin kalıcı ya da geçici olarak depolanması için bir veri tabanı yönetim sistemine ihtiyaç duyulur. Web sitenizde tüm bunları yapabilmek için edineceğiniz bazı yazılım teknolojileri:

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir